Menu

Banko Kuponlar

İddaa oynayan kişilerin en merak ettiği konulardan biri banko nedir? sorusudur. Sizlere iddaa hakkında bilgi vermeden önce banko kuponlar ve bankonun tanımı hakkında bilgi vermemiz daha doğru olacak. İddaa ile ilgili terimleri bildiğiniz zaman aslında kazanma olasılığınızı arttırabilirsiniz.
Sistem oynarken güvenmiş olduğunuz maçları eğer Banko yani (B) olarak işaretlerseniz, üretilen kolon sayısını daha aşağıya çekebilirsiniz. Bu şekilde kuponunuz için ödeyeceğiniz bedel azalır. Fakat burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta seçmiş olduğunuz maçları yani Banko (B) olarak seçtiğiniz maçları doğru olarak tahmin etmeniz gerektiğidir.

Sistem Nedir?
Sistem, tahmin etmiş olduğunuz maçların, yanılma oranını da içine katarak kazanma şansınızı arttıran bir özellik olması sebebiyle iddaa oynayanlar tarafından da oldukça tercih edilmektedir. Sistem oynamış olduğunuz maçlarda maç sayısı ve buna bağlı olarak seçtiğiniz sistem dâhilinde, kupon içerisinde ayriyeten bir kolon oluşturulur. Oluşturulan kolon içerisinde doğru tahmin edilenler size ikramiye kazandırır.

Örneğin: Bir iddaa kuponu hazırladınız. 5 maç tahmininde bulundunuz. Kuponunuzda 4 doğru tahmininiz olmuş olsa bile kazanmak için alt tarafta bulunan sistem kısmına 4’ü işaretliyorsunuz.
Sistem tablosunu incelediğinizde, 5 farklı kolonun oluştuğunu görebilirsiniz. Kupon için ödeyeceğiniz ücret ise: Kolon bedeli * Üretilmiş olan kolon sayısıdır: 1*5 TL= 5 TL’dir.

Sistem 1 Nedir ve Nasıl Oynanır?
Sistem 1, diğer sistem türlerine göre iddaa severler tarafından en fazla tercih edilen bir özelliktir. Sistem 1 aslında daha çok bankolu olarak oynanmaktadır. 2 maçı banko olarak kupona yazarsınız. Daha sonra dilediğiniz kadar maç yazabilirsiniz. Örneğin 8 maç eklediniz. Ve en altta sistem sayısını da 1 olarak işaretlediniz. Bundan sonra karşınıza para ödeme kısmı gelecek. Kupon miktarını belirlerken buraya banko maçlar dâhil edilmeyecek. Sadece alt kısmına yazmış olduğunuz 8 ayrı maçın ücretini, 1 TL’den hesaplayarak öderseniz. Yani, 1*8= 8 TL kupon ücreti. Peki, sistem 1 nasıl hesaplanmaktadır?

Kuponunuzda 3 banko maçın tutmuş olduğunu düşünün. Daha sonra altına yazmış olduğunuz 8 maçtan 4 tanesinin tuttuğunu düşünün. Diğer noktaları da şu varsayımlarla belirginleştirelim:
-Maçlar aralarında çarpılınca 12.00 oranını versin,
-Gelen dört maçın oranı sırasıyla şu olsun: 1.50, 2.00, 3.00, 4.00
-Hesaplama da şu şekilde oluyor: 12.00 oranını, her maçla tek tek çarpın.
12.00*1,50: 18 – 12.00*2.00: 24 – 12.00*3.00: 36 – 12.00*4.00: 48
Buradan almış olacağınız para: 18+24+36+48: 126 TL’dir.

Sistem 1, aslında Sistem 9’u da ilgilendirmektedir. Kuponunuzu hazırlarken Sistem 9’u işaretlediğinizde aslında buradan 2 anlam çıkmaktadır. Banko maç sonrasında 9 maç yazmanız gerekiyor. Banko maç dışında eğer 9 maç tutturduysanız bunlar kendi başına çarpılmaktadır. Burada kuponunuz için ödediğiniz miktar 9 TL değil, 10 TL olacaktır. 9 maç dışında bir de kuponun kazanç tablosu eklenmektedir. 9 maç+1 tane 9 maçlık kupon: 10 TL Bu şekilde hesaplandığında 1 TL fazla vermiş oluyorsunuz. Ancak burada unutmamanız gereken en önemli nokta 3 banko maçın kesinlikle tutması gerektiğidir. Banko dışında yazmış olduğunuz bütün maçlar tutmuş olsa bile hiçbir ücret kazanamazsınız.
Diğer bütün 1’lik sistemler: 1-8, 1-7, 1-6, 1-5, 1-4, 1-3, 1-2 aynı mantıkla hesaplanmaktadır. Farklı bir duru söz konusu değildir. Burada sizlere bir önerimiz olacak. Bu tür kuponlarda mümkün olduğu kadar yüksek oranlı maçları oynamaya çalışın.

Sistem 2 Nedir?
Sistem oynamak genellikle sistem 2 ile başlamaktadır. İddaa oynarken en az 2 banko seçim. Daha sonra dilediğiniz kadar maç yazabilirsiz. Şu şekilde örnek verebiliriz: 2 banko oynadıktan sonra arkasına 5 maç yazdınız. Sistemde oynamış olduğunuz bu kuponlar şu şekilde gözüküyor. 2 banko sabit kalıyor. Bunun dışında arkasına oynamış olduğunuz 5 maç kombinasyonlara 2 elenerek dört maçtan 10 ayrı kupon olarak gözüküyor. Sadece 2 değil, 3, 4, 5 banko oynayabilirsiniz. Bu tamamen size kalmış bir durumdur. Ancak oynamış olduğunuz maçlardan en az 2’si tutmak zorundadır. 2 maç tutmuş olduğunda para kazanmanız garantileşiyor.

Örneğin, banko hariç 3 maç tutturdunuz. Bu durumda 3 maçında içinde bulunduğu kuponların toplam parasını kazanırsınız. Daha ayrıntılı bir örnek vermek gerekirse, 3 banko maç seçtiğiniz ve arkasından 4 maç oynadınız. Ücret: 6 TL. İlk 3 maç banko maçlar. Diğer oynamış olduğunuz 4 maç, kendi aralarında 2’li kombinasyonlar yaparak bankoların yanına konuluyor. 5 maçtan oluşan ayrı ayrı 6 kupon oluşuyor.

Sistem 4 – 5 Nasıl Hesaplanmaktadır?
İddaa oynayanların en fazla sormuş olduğu soruların başında 4-5 sistem nasıl hesaplanır sorusudur. Bizler de sizlerin akıllarındaki bu soruları cevaplandırmak istedik. Örneklerle açıklarsak daha akılda kalıcı olur. Rastgele seçilen 5 maçı sırasıyla A, B, C, D, E olarak isimlendirelim. Sistem oynadığınızda bilmeniz gereken ilk şey sistem 5 oynadıysanız en az 4, sistem 4 oynadıysanız en az 3 maçın gelmesi gerektiğidir. Bankolar sistem içerisine dâhil edilmiyor, başka bir alanda değerlendiriliyor.

Yapılabilecek kombinasyonlar:
1. ABDE
2. ABCD
3. ACDE
4. ABCE
5. BCDE
6. ABCDE

İddaa oyununda eğer sistem oynanacaksa, her kupon 1 TL değerindedir. 5 maçlık bir kupona 5 TL, sistemli 4-5 kuponuna ise 6 TL ödenir. Yukarıda 6 adet farklı kupon bulunmaktadır. Bu kuponların çarpımından çıkan oranları sırasıyla topluyoruz. Tekrar örnek verecek olursak:

1. 160 TL
2. 120 TL
3. 150 TL
4. 130 TL
5. 140 TL
6. 340 TL

Ortaya çıkan rakamlar toplandığında toplamda 1040 TL eder. Oynamış olduğunuz bu tür bir kupondan kazancınız ortalama 1040 TL civarında olacaktır. Kazancın bu olması durumda bir miktar vergi kesilebilir. (3-4 TL) civarında.